Wielkanocne tradycje Drukuj Email
Wpisany przez Teresa Balicka   
Poniedziałek, 07 Kwiecień 2008 13:15

       19 marca 2008 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Domecku odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Wielkanocnych, przygotowany przez uczniów klasy drugiej oraz przez dziewczęta z klasy piątej i szóstej. Na apelu przypomniano najbardziej znane tradycje oraz ich historię: Wielki Post, malowanie jajek, święcenie pokarmów, śniadanie wielkanocne, dzielenie się święconym jajkiem, składanie życzeń, śmigus-dyngus i inne. .
W przedstawieniu „Wielkanocne tradycje” uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki związane ze świętami, przypomnieli jak dawniej i dziś świętuje się czas Wielkiej Nocy.

 

Na uroczystość została zaproszona twórczyni ludowa, pani Gabriela Waliczek z Domecka, która w interesujący sposób przybliżyła zebranym różne techniki zdobienia jajek. Pani Waliczek wykonuje przepiękne kroszonki, a do zdobienia używa jajek kurzych, kaczych, gęsich oraz strusich. Kroszonki to jajka, które barwi się w farbach, a następnie wyskrobuje się na nich misterne wzory. Jest to technika wymagająca sprawnej ręki i zdolności plastycznych. Pani Waliczek to artystka, która od wielu lat tworzy arcydzieła sztuki ludowej.

W części końcowej apelu ogłoszono zwycięzców w przeprowadzonych konkursach wielkanocnych. W konkursach brali udział uczniowie klas I-VI. Odbyły się następujące konkursy:

- poetycki – napisanie wiersza o tematyce wielkanocnej lub zredagowanie rymowanych życzeń świątecznych,
- prezentacja – wykonanie pracy na temat: „Zwyczaje wielkanocne w moim domu rodzinnym”,
„Zwyczaje wielkanocne w innych krajach Unii Europejskiej”,
- oryginalna pisanka,
- wykonanie pomysłowej palmy wielkanocnej,
- zrobienie najładniejszej kartki świątecznej,
- konkurs międzyklasowy „Nasza klasa w świąteczno-wiosennej szacie”.

Zainteresowanie konkursami wśród uczniów było duże. Na konkurs napłynęło wiele ciekawych, pomysłowych, oryginalnych i pięknych prac. Zwycięzcom wręczono nagrody, wyróżnienia oraz dyplomy. Wszyscy uczestnicy konkursów zostali obdarowani wielkanocnym upominkiem.

więcej zdjęć w galerii

opracowała: Teresa Balicka

Zmieniony: Czwartek, 05 Czerwiec 2008 05:51


 


Uzywamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: swiadczenia uslug, statystyk.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym.
Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia. Szczegoly znajdziesz w Polityce Prywatnosci.