Projekt "In english - mówię i liczę" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Beata   
Wtorek, 28 Czerwiec 2011 00:00

        W roku szkolnym 2010/2011 w naszej szkole realizowany był gminny projekt "In English - mówię i liczę".

        Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i realizowany był w sumie w sześciu szkołach naszej gminy. W projekcie mogli brać udział uczniowie klas IV-VI. Do testów rekrutacyjnych, które odbyły się we wrześniu 2010r. przystąpiło 19uczniów. W wyniku przeprowadzonej rekrutacji do udziału w projekcie zakwalifikowanych zostało w ostateczności  14 uczniów z klas IV-VI.

    
  Uczniowie, którzy brali udział w projekcie to: Baron Sylwia, Brzdąk Kacper, Czech Wiktoria, Gala Szymon, Kałdus Nikola, Kobienia Izabela, Kobienia Paulina, Nicze Julia, Nowak Karolina, Pawleta Marcin, Pawleta Paweł, Schoenberg Dominik, Sosnowski Adrian, Waliczek Teresa.

    Celem nadrzędnym projektu było wyrównanie szans edukacyjnych zdolnych dzieci pochodzących z terenów wiejskich i zrównanie ich dysproporcji względem dzieci pochodzących z terenów miejskich, mających zdecydowanie lepszy dostęp do dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, w szczególności językowych.

      Projekt ukierunkowany był na rozwój umiejętności kluczowych z zakresu języka angielskiego z wykorzystaniem technologii komputerowej. Dodatkowo, poprzez uwzględnienie elementów kulturoznawstwa, uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę, nie tylko na temat języka, ale także kultury krajów anglojęzycznych.

    Zajęcia miały na celu uwrażliwienie dzieci na różnorodność tradycji i zwyczajów panujących na świecie. Projekt dał uczniom także możliwość rozwijania umiejętności uniwersalnych, takich jak umiejętność samodzielnego uczenia się, twórczego myślenia, oraz zgodnej pracy w grupie. Poprzez zastosowanie różnorodnych nietypowych form nauki, projekt zakładał zainteresowanie uczniów językiem angielskiego i zmotywowanie ich do dalszej samodzielnej i rzetelnej pracy po zakończeniu projektu.

   W ramach projektu zrealizowanych zostało łącznie 120 godzin dydaktycznych zajęć z języka angielskiego. Zajęcia te dotyczyły  trzech głównych obszarów tematycznych. Pierwszym z nich była praktyczna nauka języka angielskiego.  Uczestniczy zajęć nabywali i doskonalili umiejętności kluczowe z zakresu posługiwania się językiem angielskim.

   Celem zajęć z praktycznej nauki języka było rozwijanie umiejętności czytania, słuchania, pisania i mówienia w języku obcym. Uczniowie barli udział w zajęciach słownikowych, celem których będzie uwrażliwienie uczniów na piękno i różnorodność gramatyczną i leksykalną spotykaną w języku angielskim.

    Kluczowym elementem było także wykorzystanie oryginalnych tekstów i opowiadań w języku angielskim, które wykorzystane były na zajęciach doskonalących technikę czytania w  języku obcym. Umiejętność słuchania doskonalona była poprzez organizację zajęć wokalnych. Uczniowie uczestniczący w projekcie mieli także możliwość doskonalenia umiejętności pisania, poprzez pisanie pocztówek z wirtualnej podroży po Londynie-która zorganizowana zostanie z pomocą Internetu i komputera. W ramach ćwiczeń wymowy, uczestniczy projektu mieli wielokrotnie możliwość doskonalenia poprawnej wymowy poprzez ćwiczenia na programie multimedialnym. 

    Innym ważnym obszarem tematycznym wokół którego skupiały się zajęcia projektu „In English. Mówię i liczę” było kulturoznawstwo. Korzystając z książek, przewodników turystycznych zakupionych w ramach projektu  oraz z zasobów  Internetu uczniowie wyszukiwali informacje na temat krajów, w których głównym językiem jest język angielski.
    Celem końcowym było stworzenie plakatów  o danym kraju, prezentujących główne zabytki, najciekawsze miejsca i tradycje.
    Innym działaniem  w ramach projektu była organizacja ‘Dnia Św. Patryka” w szkole, podczas którego na stoiskach prezentowana była Irlandia oraz jej zwyczaje i tradycje. Stoiska ozdobione były flagami i symbolami krajów wykonanymi podczas zajęć projektowych.

     Zajęcia w ramach projektu „In English. Mówię i liczę” prowadzone były z wykorzystaniem nietypowych technik i metod nauczania. Uczniowie posługiwali się metodą orgiami, jak również malowali mapkę swojej miejscowości, podpisując główne elementy po angielsku.  Zorganizowany został także turniej sportowo-językowy. Inną nietypową techniką nauczania języka była organizacja i przeprowadzenie lekcji języka angielskiego dla dzieci z oddziału przedszkolnego działającego przy naszej szkole.
       W ramach projektu na szkolnym korytarzu powstał także kącik języka angielskiego, który po dziś służy wszystkim uczniom, którzy pragną  odpocząć podczas przerwy pomiędzy lekcjami.

       Nie sposób pominąć wielu wycieczek, w których uczestnicy projektu „In English. Mówię i liczę”  mogli brać udział zupełnie za darmo. W grudniu 2010r. oraz marcu 2011r. uczniowie wraz z opiekunem wyjechali na wykład do Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Opolu, gdzie wysłuchali wykładów prowadzonych w języku angielskim, które dotyczyły historii monarchii w Wielkiej Brytanii oraz patronów i symboli Zjednoczonego Królestwa.
        W maju 2011r. uczniowie wszystkich szkół z gminy biorących udział w projekcie wyjechali na wycieczkę do Western City w miejscowości Ściegny k. Karpacza, a czerwcu 2011r. udaliśmy się do Jaworzna do znajdującej się tam wioski indiańskiej. Obie wycieczki były bardzo udane i pełne wrażeń, uczniowie wrócili z nich zadowoleni i z niecierpliwością oczekują kolejnych tak ciekawych wyjazdów. Wycieczka do Jaworzna była jednak ostatnim działaniem które zostało zorganizowane w ramach projektu.

     Podczas  zakończenia roku szkolnego 2010/11  wszystkich uczestnikom „In English. Mówię i liczę” wręczone zostały pamiątkowe dyplomy. Uczniowie dostali także na własność segregatory z których korzystali podczas zajęć, jak również koszulki z logo projektu.

 

 

Zmieniony: Czwartek, 11 Kwiecień 2013 07:47


 


Uzywamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: swiadczenia uslug, statystyk.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawien Twojej przegladarki oznacza, ze beda one umieszczane w Twoim urzadzeniu koncowym.
Pamietaj, ze zawsze mozesz zmienic te ustawienia. Szczegoly znajdziesz w Polityce Prywatnosci.